Със 17 гласа за  ВСС единодушно прекрати процедурата по избор

...
Със 17 гласа за  ВСС единодушно прекрати процедурата по избор
Коментари Харесай

Министър Георги Георгиев: ВСС прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор

Със 17 гласа " за "   Висш съдебен съвет единомислещо приключи процедурата по желание на основен прокурор. Пленумът се събра на изключително съвещание, откакто измененията в Закона за правосъдната власт влязоха в действие. 

 

Днешното изключително съвещание беше свикано от министъра на правораздаването Георги Георгиев, с цел да може Пленумът на Висш съдебен съвет да се произнесе по отсрочената процедура за избор на началник на държавното обвиняване, според решение на Пленума на Висш съдебен съвет от 16 януари 2025 година и обнародването в " Държавен вестник " на Закона за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт.

" Някои политици приказват за прекъсване на процедурата, това е погрешно, заблуждаващо. Има разлика сред прекъсване на процедура, тъй като, когато бъде спряна, тя може да продължи. Тази процедура би трябвало да бъде прекъсната. Следваща може да бъде извършена от Висш съдебен съвет с определени нови членове, съгласно условията на закона ", изясни министър Георгиев пред публицисти преди началото на съвещанието.

" Изключително значим приоритет в работата на правосъдното министерство е задачата, дадена от премиера Росен Желязков, за работа по избавяне на парите по Плана за възобновяване и резистентност, съобщи министърът. Не е редно и обикновено към този момент близо година разногласия по закона за медиацията да бъдат спънка за внасянето на подобен законопроект в Народното събрание. Има такова условие от Европейската комисия, има изговаряне от Конституционния съд, който анулира огромна част от текстовете. Сега има разногласия сред съдии и представители от Висш съдебен съвет и специалисти в Министерството на правораздаването. Затова съм поел на ръчно ръководство процеса и първа и съществена задача там е юридическите разногласия да не бъдат в основата българските жители да пропуснат опцията 1,3 милиарда лева да бъдат част от българската стопанска система ", разяснява още Георги Георгиев.

Те имат такова право, не е тяхна работа обаче да се произнасят по сходството с Конституцията или не, отговори Георгиев на въпрос, обвързван с това, че от Висш съдебен съвет обявиха, че имат желание да търсят орган, посредством който да сезират Конституционния. " Няма по какъв начин орган, на който права и пълномощия се лимитират, да бъде благополучен от това. България е парламентарна република и народните представители ясно показаха своята воля. "

На 16 януари представляващият Висшия правосъден съвет Боян Магдалинчев означи, че има опция наредбата по отношение на процедурата за избор на основен прокурор да бъде атакувана пред Конституционния съд от някой от органите, които имат това право.

" Силна страна е тази, която има дейно правораздаване. Моето желание и задачите ни като част от кабинета е да осигурим всичко в тази посока ", сподели още правосъдният министър.

 

Според новите текстове Висш съдебен съвет с изминал мандат не може да избира обвинител номер едно, както и ръководителите на двете висши съдилища. Борислав Сарафов ще остане изпълняващ функционалностите основен прокурор още шест месеца.

 

Очаквам през днешния ден Висшият правосъден съвет (ВСС) да приключи процедурата за избор на основен прокурор, такава е волята на законодателя.

Това съобщи министърът на правораздаването Георги Георгиев преди началото на Пленума на Висшия правосъден съвет.

 

Заседанието на Висш съдебен съвет може да наблюдавате ТУК.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР